Aktuality

Stávka

Vážení zákonní zástupci našich dětí,

 

oznamujeme Vám, že všichni zaměstnanci Mateřské školy PASTELKY, Brno, PASTELKY, Jamborova 11 se bude dne 27. 11. 2023 účastnit celodenní stávky a to formou neúčasti v zaměstnání. Znamená to, že škola bude pro děti celý den zcela uzavřena, pokud se na politických jednáních nepodaří najít řešení takové, které by stávku zažehnalo.

 

Vážení rodiče, jsme si vědomi toho, že naše rozhodnutí vám bude komplikovat každodenní chod vašich domácností, vaše osobní a pracovní povinnosti, jsme však bohužel nuceni trvat na tom, že situace v regionálním školství ještě nikdy dříve nebyla tak vážná, jako je nyní. Stávka, do které vstupujeme, není stávkou za zvýšení platů pedagogů, jak je nám některými politiky podsouváno. Je to stávka za zachování současných podmínek ve vzdělávání, je to stávka za budoucnost a kvalitu vzdělávání vašich dětí, našich žáků.

Nejvíce nás znepokojují operativní rozhodnutí MŠMT, která podle nás budou mít zásadní dopad na provoz škol a úroveň vzdělávání. Jedná se zejména tyto kroky:

  1. Bezprecedentní snížení mzdových prostředků pro nepedagogické zaměstnance zabezpečující chod školy odebráním tzv. neobsazených pozic.
  2. Snížení prostředků na ostatní neinvestiční náklady (tzv. ONIV), ze kterých jsou hrazeny mimo jiné učební pomůcky žáků a výpočetní technika pro žáky.
  3. Snížení počtu možných odučených hodin (tzv. PHmax), který povede k návratu před rok 2020 (např. úbytek dělených hodin, které jsou efektivní po vzdělávání, konec tandemové výuky).
  4. Snížení mzdových prostředků pro asistenty pedagoga na rok 2024 a avizovaná neuvážená a příliš radikální redukce jejich počtu od roku 2025 (úbytek asistentů pedagoga neblaze ovlivní vzdělávání).
  5. Neustálé odkládání zakotvení pozic "školní psycholog" a "školní speciální pedagog" do rozpočtových tabulek a snaha tyto pozice pojmout jako neučitelské či dokonce nepedagogické.
  6. Neexistující koncepce, nejasná budoucnost zajištění provozu škol (kdo bude platit nepedagogy), nedodržování koncepčních dokumentů a termínů (revize nového rámcovém vzdělávacím programu).

 

Není pro nás pochopitelný ani smysl zákona, který sice váže výši platů učitele na 130% průměrné mzdy, ale reálných je pouze 113%. Neustálá debata nad výší učitelských platů a řešení ve smyslu “vlk se nažral a koza zůstala celá” nám připadá jako krajně nedůstojná, nicméně v situaci, kdy státní pokladna zeje prázdnotou tohle není nic, co bychom jako učitelé nedokázali v rámci šetření vydržet.

Další zásah představuje krácení fondu sociálních a kulturních potřeb na polovinu a jeho vázání na povinnost důchodového připojištění, což povede k faktické ztrátě veškerých dosavadních pracovních bonusů pro zaměstnance škol s výjimkou příspěvku na důchod, který však bude zanedbatelný. I tohle jsme ovšem ochotni pochopit.

Výše uvedené skutečnosti nás nutí k tomu, abychom se stávky, která je odbory vyhlášena na pondělí 27. 11. 2023, aktivně účastnili

Naše požadavky lze ve stručnosti shrnout do následujících bodů:

  1. Okamžité zabezpečení dostatku prostředků pro kapitolu školství tak, aby se v roce 2024 nekrátily mzdy nepedagogických zaměstnanců ani ONIV a PHmax škol (dle vyjádření pana ministra se jedná o 5 miliard korun).
  2. Okamžité zahájení reálné a férové debaty o změnách v systému inkluze (počty asistentů, pozice psychologa a speciálního pedagoga) a to od roku 2025 a koncepčně.
  3. Plnění koncepčních dokumentů MŠMT nebo zahájení skutečné diskuze a tvůrčí práce na změnách koncepce tak, aby tyto vedly ke zlepšení a zefektivnění školství a nikoli pouze k marginální úspoře za každou cenu.

 

Děkujeme za pochopení

Michaela Mašková, ředitelka školy

   

Nový školní rok

ZAČÁTEK ŠKOLNÍHO ROKU 2023/2024

Věříme, že jste si prázdniny krásně užili a děti už se těší na kamarády a zážitky…

Provoz MŠ začíná 4.9. od 6:15 hod.

Pokud dítě nebude první den v MŠ obědvat, je nutné odhlásit nejpozději do pátku 1.9. 2023 do 11:30 hod.

Co s sebou potřebuje:

Papuče s pevnou patou

Oblečení do třídy

Oblečení na pobyt venku

Náhradní oblečení (včetně spodního prádla)

Pyžamo

Láhev na pití

Vše řádně podepsané!!!

Rodiče budou podepisovat: 1.POTVRZENÍ O BEZINFEKČNOSTI

2. SEZNÁMENÍ SE ŠKOLNÍM ŘÁDEM

3.POVĚŘENÍ

4. DOTAZNÍK

První den počítejte s delším zdržením při předávání dětí/ vyplnění potřebných dokumentů/

Další informace budou vyvěšeny v šatně mateřské školy

Celý kolektiv mateřské školy se těší na vaše děti.

   

Hodnocení mobilit škol v rámci programu Erasmus+ GRANT č. 1

Jsme jedničky na prvním místě.
   

Den Země

Den Země ve školce

Můžou školkové děti pomoci planetě Zemi? Určitě ano. To ví přece každé malé dítě, že odpadky nepatří ani do lesa ani na zem. Že třídíme papír, plast...Staráme se o přírodu ve svém okolí -v Pastelkové zahradě - pro nás to znamená netrhat a nelámat kytky a keře, ale zalévat je , hrabat listí, trávu, broučky jen pozorovat a neubližovat jim. O tom všem jsme si povídali a dnes jsme si o Zemi i zahráli. Vytvořili jsme družstva o 5 dětech, každé družstvo mělo svého kapitána, kterého jsme poslouchali. Společně jsme plnili 10 úkolů - poznávali jsme květiny na záhonku, třídili, co patří do lesa a co ne,skládali puzzle s vývojem žáby, poznávali a pozorovali broučky, sledovali mikroskopem, určovali, co patří do kompostu, poznávali zvířata z lesa. Za každý splněný úkol každé dítě dostalo razítko a po splnění všech úkolú jsme měli 10 razítek na své kartě se jménem. Že děti byly opravdu šikovné, dostaly diplom ochránce přírody a malou žabku na nalepení. Nezbývá doufat, že v zahradním jezírku se brzy objeví žabí vajíčka, protože po zimě se vrátily 2 žáby a jestli ano, budeme vajíčka , pulce a pak žabky vědecky pozorovat. Na Pastelkové zahradě je totiž krásně!!! 

Fotografie k této akci najdete v naší fotogalerii v oddíle Den Země 2023.

   
<<  Březen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  8  910
1113151617
1820222324
25293031